Categories
ניוזלטרים

ניוזלטר #2

וריאציות על נושא המגדל

הפופולריות הגוברת של מגורי יוקרה בתל-אביב גרמה לי לחשוב על הקסם שבמגדלים, ועל העניין והריגוש שבנייתם מעוררת – שהופכת אותם למשחק שנתקלים בו החל בגן הילדים, וכלה בסימולציות עבודת-צוות למבוגרים.

מהו בעצם מגדל? הגדרה מקובלת היא "מבנה אשר הינו משמעותית יותר גבוה מאשר רחב". מבנים גבוהים הרשימו את קדמונינו; בספר בראשית מופיע מגדל בבל, שנבנה כדי ש"נעשה לנו שם" (בראשית י"א, ד'). מסתבר שבבל הקדומה היתה ידועה במגדליה אשר נבנו למטרות רושם והדר ושימשו לפולחן בעיקר.

מבין המבנים בעולם העתיק שהיו מפורסמים בגובהם, כנראה שהראוי ביותר לציון הוא המגדלור באלכסנדריה, שבנייתו נסתיימה ב-237 לפנה"ס: הוא התנשא לגובה 130~ מ', והיה בשימוש למעלה מ-1500 שנים! ואילו שיאן הגובה הנוכחי, בורג' חליפה בדובאי, גובהו 828 מ' – ואני מאחל אריכות ימים למי שגר בו.

יש הנאה פשוטה ואוניברסלית בבניית מגדל. אולי הדבר דומה קצת לרצון לעוף: בניית מגדל היא מאבק בכוח הכבידה. במשחק הבניה האמצעים פשוטים, אבל נדרשת מיומנות תכנונית וביצועית. השאיפה לגובה היא ממריץ חזק ועושה את שלה; לעיתים אנשים אפילו מפסיקים להתחרות ועוברים לשתף פעולה לגמרי כדי לבנות מגדל גבוה. וככל שהוא פחות מחוזק ויציב – הרי הוא יותר פלאי ומרשים.

דווקא לא משחק ילדים

לכן אין זה מפתיע שקיימים הרבה משחקי שולחן שבמרכזם בניית מגדל. יש כמובן את Jenga הישן; לדעתי הוא חסר, כי הדילמה בו היא איזה חלק להוציא, ולא היכן להניח אותו. אני אציג כאן בקצרה שלושה משחקים מתוחכמים ומעניינים יותר, בהם המגדל יכול להבנות בהרבה דרכים שונות. ושהצבעים העליזים לא יבלבלו אתכם: אלו אינם "משחקי ילדים".
משחק בניה

Animal Upon Animal (מימין) – לכל שחקן 7 חיות שונות, וכולם בונים יחד ערימת חיות. הראשון שנפטר מכל הסט שלו מנצח. שחקן צריך לנהל בזהירות את החיות שלו ולהפטר מהבעיתיות יותר כשהערימה עוד יציבה. הטלת קוביה בתחילת כל תור מכניסה טוויסטים בלתי-צפויים בעלילה…

Bausack (משמאל) – כמה פשוט, ככה מאתגר. יש "פּוּל" משותף של חלקים בצורות שונות ומשונות, וכל שחקן בתורו מנסה להוסיף חלק למגדל. דרושה חשיבה יצירתית כדי למצוא את הדרך שבה אחד החלקים שנותרו יכול להשתלב במגדל. "זה לא נגמר עד שזה נגמר", והרגעים בהם הצלחת להוסיף חלק כנגד כל הסיכויים – מרחיבי לב ומנפחי חזה…

Villa Paletti (במרכז) – לכל שחקן 5 עמודים בצבע שלו. בתחילת המשחק כל העמודים נמצאים בקומת הקרקע, והשחקנים מעבירים אותם בהדרגה לקומה העליונה, כדי להוסיף קומה חדשה מעליה – וחוזר חלילה. שחקן צריך לדאוג שהעמודים שלו יוכלו להמשיך לטפס מעלה ולא יתקעו בקומות התחתונות. כל עמוד אפשר למקום באינספור פוזיציות, כל קומה אפשר להניח בהרבה זויות, העומק האסטרטגי רב וההחלטות – קשות. משחק חשיבה מצויין בגוף של משחק בניה!

אז מסתבר שאפשר עוד לחדש ולהפתיע גם בבניית מגדל מקוביות ושאר חלקים; ולמרות הדימיון, לכל אחד מהמשחקים הללו ערכים מוספים אחרים וחווית משחק ייחודית. מומלץ!
בכל חודש אלמד כאן משחק שאפשר לשחק עם עזרים שיש לכם בבית (ולפעמים בתיק). משחקים שמתאימים לערב חברתי, פתיחת ישיבת צוות, כשממתינים לאוכל במסעדה ועוד.

משחק החודש: עודף מ-5.90 (2-6 שחקנים)

גרסה מגויירת למשחק חשיבה פשוט, אלגנטי וחינמי של המעצב James Ernest. כל שחקן מתחיל עם 10 מטבעות, וצריך לשרוד איתם כמה שיותר תורות, כשבכל תור הוא נותן מטבע ולוקח עודף תמורתו… אם יש.

אם אתם כמוני, יש לכם בבית צנצנת שאתם אוספים בה כסף קטן, כדי שיום אחד גם אתם תוכלו לקנות דירה באיזה מגדל. הצנצנת הזו שימושית במיוחד עבור המשחק הזה. לחלופין נוח לשחק אותו במסעדה או פאב, שם לא תהיה לכם בעיה להשיג את המטבעות הדרושים (בדרך חוקית בבקשה…).

עזרים:
כל שחקן צריך 10 מטבעות, בערך כולל של 5.90 ש"ח:
1 x שנקל (ידוע גם בכינוי "שני שקלים")
2 x שקל
3 x חצי-שקל
4 x עשר אגורות

חוקים:
(1) שחקן בתורו מוסיף מטבע אחד אל מרכז השולחן (= הבנק), ויכול לקחת בתמורה מטבעות בשווי כולל של עד 10 אג' פחות מהמטבע שהוא הוסיף. למשל, אם שיחקתי שנקל, אני יכול לקחת עד 1.90 ₪ חזרה – אם יש בבנק מטבעות בסכום הזה.
(2) התור עובר לשחקן הבא בכיוון השעון.
(3) מנצח: השחקן האחרון שנשאר עם מטבעות!

טיפים והערות:
(1) כדאי לשחק בפעם הראשונה כשהמטבעות של כולם גלויים ("קלפים פתוחים").
(2) המטבעות במקור: 1 של רבע דולר, 2 של 10 סנט, 3 של 5 סנט, 4 של 1 סנט.
(3) אם אתם רוצים לעשות יותר רושם והפרוטה מצויה בכיסכם, אפשר גם לשחק עם : 1 שטר של מאתיים, 2 שטרות של 100, 3 שטרות של חמישים ו-4 מטבעות של 10 ש"ח.

תהנו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *