Categories
ניוזלטרים

ניוזלטר #5

Smartphone Killed the Pub-Quiz Star

'מונית הכסף', 'האם אתם חכם יותר מתלמיד כיתה ו' ', 'אחד נגד 100', 'אל תפיל את המיליון' – הם כמה פורמטים של חידוני טריוויה שמרצדים אצלנו לאחרונה על המסך הקטן. כל אחד מהם עוטף באריזה אחרת משימה זהה ופשוטה: מענה על שאלת ידע כללי.

הפופולריות של התוכניות הללו – אם נניח לרגע לדרמה שהפורמט והעריכה, נועדו ליצור – חושפת אמת מעודדת: לאנשים, בכל העולם, יש סנטימנט לידענות ורוחב אופקים.

אבל בטלויזיה יש "הפקה". ובהפקה, מנטרלים את אחד האויבים הגדולים של הטריוויה במציאות היומיומית: הסמארטפון. הרי עם גוגל בקצות האצבעות, כל אחד יודע מי היה הנשיא הראשון של מיקרונזיה…

בכתבה הזו מתלונן "בעל שאלות" (Quizmaster) בפאב סקוטי על מות רוח ה-Quiz Night בגלל הסמארטפונים. קוויז נייט, או פאב קוויז, הוא מסורת עממית יפה בפאבים – תחרות טריוויה אנרגטית בין קבוצות, על כוס(ות) בירה (בכל זאת, פאב…). אלא שמסתבר שתאוות הניצחון משחיתה, ומתחרים שמסמסים שאלות או מתייעצים עם דוד גוגל מתחת לשולחן, הפכו לדבר שבשגרה.

אז מה עושים? בעידן הסמארטפון כיצד אפשר בכלל להעריך רוחב אופקים?… אפשר לעקוף את הקושי ולשאול שאלות שמנועי חיפוש ושאר תוכנות (עדין) אינם יודעים להתמודד איתן היטב. למשל, שאלות שדורשות למצוא קשר בין דברים.

דרך אחרת: לעבור ממציאת תשובות – ליצירת שאלות! כמו שיודע כל Quizmaster, להמציא שאלות טובות זו משימה יצירתית ותובענית, שדורשת לגשת לידע באופן אקטיבי ולא פסיבי. לענות תשובות זו כבר משימה פשוטה יותר בדרך כלל (כשמדובר בידע כללי, כן? – ידע מקצועי הוא תחום אחר).

משחק החודש שמפורט בהמשך – Poorman’s Trivia – עוסק בחלקו ביצירת שאלות טובות, ונותן פתח ליצירתיות, שימוש בעולמות ידע מגוונים, והפגנת היכרות טובה עם החברים למשחק.

מי שעוסק בלמידה או בהערכה יכול להינות ממנו פעמיים: פעם אחת כמשחק מצויין, ופעם שניה ככלי לאיסוף שאלות להערכת ידע מקצועי מ"המומחים בשטח". איך? פשוט מגדירים לקבוצה שכל השאלות חייבות להיות מתחום ידע מסויים. וזה הכל; בעלי הניסיון והמומחיות כבר יחשבו בעצמם על שאלות שמעידות על עומק ההיכרות עם התחום. סביר להניח שבדרך יווצרו גם שאלות "זנב ארוך" אזוטריות, אבל בין התוצרים יהיו גם "פנינים" ששווה לאמץ.

משחק החודש: טריוויה לעניים (Poorman's Trivia)

העקרון פשוט: כל שחקן ממציא שאלות טריוויה ושואל את האחרים. כמה שפחות שחקנים יודעים את התשובה – יותר ניקוד שהוא והשחקנים שענו נכון מקבלים. אבל אם אף אחד לא ידע את התשובה, שואל השאלה מקבל קנס גדול עוד יותר… ל-4 שחקנים ומעלה.

לפעמים, דווקא המשחק המושקע שבקופסה פחות טוב מזה המאולתר. למשחקי טריוויה בקופסה יש חסרון בולט: בתוך כמה משחקים השחקנים כבר מכירים את השאלות והתשובות. המשחק שלפניך עוקף באלגנטיות בעיה זו – השאלות נוצרות בכל משחק מחדש. ואפילו יותר מכך: השחקנים צריכים להתאים אותן לקבוצת המשחק.

אבל איך זה עובד? מה מבטיח שהשחקנים ימציאו שאלות סבירות? כאן נכנס לפעולה מנגנון חכם, שקיים כבר בכמה משחקים אחרים (הטוב שבינהם הוא בטח Dixit שעליו אכתוב בהזדמנות), ומעניש את השחקנים על שאלות קלות או קשות מדי. המשחק עצמו ממש פשוט, והחלק המתוחכם והמקורי הוא – הניקוד.

הכנה:
(1) כל שחקן ממציא ורושם 3 שאלות ידע כללי מקוריות שהוא יודע את התשובה עליהן (אפשר פחות או יותר אם רוצים לקצר\להאריך, אבל כל השחקנים צריכים לרשום אותו מספר של שאלות).

(2) כל שחקן רושם על דף תשובות מספרי תשובות עבור כל השאלות שבמשחק. כלומר, אם יש במשחק 5 משתתפים, וכל אחד כתב 3 שאלות, אז כל שחקן כותב מספרי תשובות 1-15. (אפשר גם לחסוך זמן ולהדפיס דפי תשובות שהכנו בשבילך מראש).

מהלך המשחק:
(3) השחקן העני ביותר מתחיל במשחק. הוא שואל את השאלה הראשונה מתוך השאלות שכתב. כל השחקנים, כולל שואל השאלה, כותבים תשובה לשאלה בגיליון התשובות, בשורה מס "1".

(4) המשחק ממשיך עם השחקן הבא בכיוון השעון, ששואל את השאלה הראשונה שלו, וכולם רושמים את התשובות. וכך הלאה, עד שכל השחקנים שאלו את כל השאלות שלהם.

ניקוד וסיום:
ועכשיו מגיע החלק המתוחכם של המשחק: ניקוד אקספוננציאלי! (זה פשוט, אפשר להרגע…).

(5) השחקן הראשון קורא שוב את השאלה שלו, ועונה גם את התשובה הנכונה. כל שחקן שענה לא נכון מרים את היד. נוסחת הניקוד במשחק היא כזו: (מספר השחקנים שענו לא נכון)2.

שואל השאלה + כל שחקן שענה נכון מקבלים את הניקוד הזה. לדוגמה: אם משחקים 5 שחקנים, ושלושה שחקנים ענו לא נכון, אז השחקן ששאל את השאלה והשחקן שענה תשובה נכונה מקבלים כל אחד 23 נקודות (כלומר 8 נק').

ומה קורה אם אף שחקן לא ענה נכון על השאלה?… זה רע מאוד לשואל השאלה. הוא מקבל על כך קנס בגובה (1-מספר השחקנים במשחק)2-.

נשמע מסובך? לא להבהל… הניקוד קל וברור כשמסתכלים על טבלה. טבלת הניקוד שלפניך מיועדת ל-7 שחקנים, אבל קל לראות שכדי להוסיף שחקנים נוספים רק צריך להוסיף שורות ועמודות, כשכל עמודה חדשה מעתיקה את ערכי העמודה הקודמת, ומוסיפה בשורה חדשה את הקנס החדש – השווה לקנס הקודם כפול 2.
(מומלץ להדפיס את טבלת הניקוד הגדולה שהכנו עבורך!).
מספר שחקנים שענו לא נכון על השאלה

מספר שחקנים במשחק

4 5 6 7 8
0 1 1 1 1 …
1 2 2 2 2 …
2 4 4 4 4 …
3 8- 8 8 8 …
4 16- 16 16 …
5 32- 32 …
6 64- …
7 128-

ככה ממשיכים לבדוק שאלה אחר שאלה, כשכל שחקן רושם לעצמו את הניקוד ליד כל שאלה (רק אם מגיע לו, כמובן). מסכמים את הנקודות, ומי שיש לו הכי הרבה – מנצח!

כללים מנחים נוספים:
– השאלות חייבות להיות שאלות ידע כללי*.
– מותר לשחקנים לבקש הבהרות משואל השאלה.
– אסור "לתפור" שאלות עבור שחקן מסויים שיודע את התשובה! זה נגד רוח המשחק.
– במקרה שמתגלה כי שואל השאלה אינו יודע למעשה את התשובה, הוא מקבל קנס כאילו אף אחד לא ידע את התשובה, ואילו השחקנים שידעו את התשובה מקבלים את הניקוד הרגיל – כאילו ששואל השאלה ידע את התשובה.
– מחלוקות מוכרעות בהצבעה, אם אין מקור אחר זמין (גוגל למשל…).

* לחילופין: אפשר להגדיר קטגוריות לשאלות (למשל כל השאלות בנושא סרטים, או השאלה הראשונה בנושא ספורט, השניה בנושא סרטים, השלישית בנושא X וכו'). בצוותי עבודה -אפשר להגדיר נושאים מעולם התוכן של הצוות.

הקרדיט לפיתוח המשחק מגיע ל-Lawrence Bryan ובנו Edward Bryan, ומובילה מודה לשניהם על הרשות לפרסם את החוקים בעברית בניוזלטר שלנו.

תהנו!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *