פיתוח עבודת צוות

סדנת מעשית – 50% מזמן הסדנה מוקדש להתנסות ותרגול!

רקע

אנו עובדים בצוות כדי להתמודד באופן מוצלח עם משימות ויעדי הארגון. העמידה ביעדים, נקבעת במידה רבה על פי יכולת הצוות להתמודד עם אתגרים פנימיים, ולממש באופן מתואם וסינרגטי את היכולות והכישורים של חברי הצוות.

פיתוח צוות עוסק בשיפור שני המימדים המקבילים המאפיינים צוות: מימד המשימה ומימד היחסים.

הסדנה לוקחת צוות חדש או ותיק ומקפיצה אותו מדרגה בתפקוד. בצוות צעיר (בשלבי ה-Forming/ Storming), הדגש יהיה על חוזה העבודה בדרך כלל. בצוות ותיק (או צוות בשלבי Norming/ Performing) הנושאים המרכזיים יהיו בדרך כלל טיפול בדינמיקה בעייתית בצוות, ורכישת מיומנויות עבודה צוותיות העונות על צרכים ספציפיים.

מטרות

ניסוח חוזה עבודה צוותי אשר מהווה את הבסיס לעבודת הצוות. החוזה מגדיר את מטרות הצוות; חלוקת התפקידים, האחריות, והסמכות; מנגנוני קבלת החלטות; נורמות התנהגות ועבודה; מנגנונים לפתרון קונפליקטים ועוד (…צוותים נוטים לדלג על שלב זה למרות שהוא יכול לחסוך הרבה בעיות בהמשך הדרך!).

שיפור תהליכי העבודה בצוות הלכה למעשה. החוזה הוא 'מפת דרכים' צוותית; אולם כדי לפעול לפיה נדרשים כלים ומיומנויות. בסדנה נלמד כיצד לקבל החלטות בקבוצה, כיצד לפתור בעיות, איך לעבוד יחד באופן יצירתי, איך לחלק אחריות ועוד.

שיפור היחסים בצוות. צוות הוא קודם כל יישות חברתית, וליחסים בין חברי הצוות השפעה דטרמיניסטית על ביצועיו ותוצאותיו. בסדנה נבחן יחד את הדינמיקה הבין-אישית בצוות. נחקור היבטים כמו אמון, תקשורת וקשב, לכידות, שייכות וזהות, ונראה כיצד אנחנו יכולים לטפל בהפרעות בהם.

קהל יעד

צוותי עבודה, צוות מנהלים, צוותי מתנדבים, ראשי צוותים

נושאים מרכזיים

קווים מנחים לצוות (מטרות, קוד התנהגות)
קבלת החלטות בצוות
מנהיגות בצוות
חלוקת תפקידים, עבודה, אחריות וסמכות
מנגנוני ניהול קונפליקטים
מנגנוני פיקוח ותגמול בצוות

היקף

מפגש חד פעמי או סדרת מפגשים, בהתאם לצורך